
Föreningar och bidrag
Många av kommunens invånare är engagerade i någon av alla de föreningar som finns, inom så skilda områden som idrott, teater, djur och natur, historia – för att bara nämna några.
Vi tycker att det är viktigt att stödja föreningsverksamheten. Därför lämnar kultur- och fritidsnämnden bidrag till många föreningar, exempelvis till hembygdsföreningar och de som sysslar med ungdomsverksamhet och kultur i olika former.
FöreFnföffingsp hhh ortal
Stöd till allmännyttiga organisationer verksamma inom kultur- och fritidslivet i Sävsjö kommun
Bidragsnormer 2020
Närvarokort LOK-stöd, används även om ni inte är idrottsförening
Sävsjö kommun har från årsskiftet övergått till ett nytt digitalt system ActorSmartBook för bokning av hallar/lokaler, bidragsansökningar och föreningsregister. Blanketterna som ni tidigare använt är bortplockade här så i fortsättningen ber vi er att göra er årliga registrering av medlemmar, uppdatering av föreningsuppgifter, bidragsansökningar och inlämning av handlingar digitalt genom att logga in på föreningsportalen.
Kontakt
Kultur- och fritidsenheten
Djurgårdsgatan 1
576 80 Sävsjö