Klart för invigning på Tegnérparkens förskola i Vrigstad
Publicerad:
Under sommaren gick flyttlassen från förskolorna Tuvan och Prästhagen till den nya Tegnérparkens förskola. Den 21 september blir det invigning och öppet hus, men barnen började redan efter sommaren och leken är i full gång i de nyrenoverade lokalerna.
I oktober förra året köpte det kommunala bolaget Sävebo fastigheten Sävsjö Vrigstad 3:112. I och med köpet kunde vårdcentralen fortsätta som hyresgäst, tillsammans med apotek och gym. Resten av huset har renoverats till en förskola med två avdelningar som idag rymmer både barnen från Tuvans och Prästhagens förskola.
– Vi har planerat för en ny förskola i Vrigstad ganska länge. Tuvans tillfälliga lokaler i Vrigstad skola behövde nyttjas av skolan. Prästhagen hade ett stort renoveringsbehov. Nu får alla 37 barn plats här på Tegnérparken, berättar rektor Klara Rudman.
Förskolan består av avdelningarna Ugglan och Ekorren, men egentligen jobbar man inte riktigt med avdelningar längre, berättar Klara:
– Vi ser det som två hemvister men jobbar under dagen mer med mindre grupper. Det finns många olika miljöer att vara i, både på avdelningarna, i den gemensamma matsalen, ateljén eller ute. De leker som bara den i de nya lokalerna och den fina utemiljön, säger hon.
Klara upplever att flytten har gått bra både för barn och personal, även om det så klart varit mycket jobb.
– Personalen har gjort en jätteinsats och vi har fått positiva signaler från både barn och vårdnadshavare.
För den som är nyfiken på de nya lokalerna är det öppet hus och invigning måndag 21 september klockan 17.00 till 19.00.