Välfärdsrådet
Välfärdsrådet består av förvaltningschefer och representanter från kommunstyrelsen, landstinget, räddningstjänsten, polisen samt näringslivet.
Välfärdsrådet ett råd för olika samverkanspartners som gemensamt arbetar med brottsförebyggande och hälsofrämjande frågor för att uppnå en positiv samhällsutveckling i kommunen.
Syftet är att långsiktigt förbättra folkhälsan och förebygga brottslighet för en social och miljömässig hållbar utveckling i kommunen.
Välfärdsrådet i Sävsjö kommun bildades 2004, då slogs det lokala Brottsförebyggande rådet och kommunens Folkhälsoråd ihop.
Arbetet i Välfärdsrådet ska genomsyras av tre perspektiv:
Välfärd är en viktig förutsättning för att befolkningen ska kunna leva ett gott liv.
Ledamöter
Stefan Gustafsson, (KD) kommunstyrelsens ordförande | ||
Lena Persson, (S) kommunstyrelsen | ||
Jan Holmqvist, kommunchef | ||
Stefan Claesson, skolchef | ||
Miriam Markusson Berg, socialchef | ||
Marcus Tingvall, ställföreträdande teknisk chef | ||
Ola Bengtsson, kultur- och fritidschef | ||
Lars-Göran Andersson, räddningschef | ||
Therese Rostedt, folkhälsoplanerare | ||
Peter Stålhammar, verksamhetschef vårdcentralen | ||
Vibe Sten Ramberg, Vrigstad läkarmottagning | ||
Helen Flink, familjecentralen | ||
Anders Sjöö, polisenhet Höglandet | ||
Genom att återkoppla till oss kan du hjälpa oss göra webbplatsen ännu bättre. Tryck på "Ja" nedan för att berätta att du gillar sidan som den är - tryck på "Nej" nedan och du får möjlighet att skicka oss tips på vad vi kan förbättra med sidan.
Du kan komma i kontakt med och påverka Sävsjö kommun på många olika sätt. Ett sätt är genom sociala medier.